Cypr

Dziennik
2023
29 April

Ayia Napa

Ayia Napa
Przylatujemy do Larnaki bezpośrednim lotem z Katowic. Mamy już zarezerwowane auto które odbieramy bezpośrednio na lotnisku. Nocleg mamy w Ajia Napa (40 minut jazdy autostradą). Drogi puste, przyzwyczajamy się do jazdy po „złej stronie” – na całym Cyprze mamy ruch lewostronny.
30 April

Cape Greco

Cape Greco

Zwiedzamy południowo-wschodnią część wyspy i półwysep Cape Greco. Oglądamy efektowne łuki skalne (gdzie dowiadujemy się, że dzień wcześniej wyłowiono szczątki turysty który spadł próbując robić sobie zdjęcie…), klify i nadmorskie jaskinie (również efektowne), Blue Lagoon (ładnie) i kilka plaż. Na lunch zatrzymujemy się na Konnos Beach (nawet sporo ludzi), zaglądamy też na polecaną Nissi Beach (blisko hoteli, bardzo głośno, dużo ludzi – szybko opuszczamy to miejsce). Najbardziej podoba nam się malutka, o tej porze roku prawie całkowicie wyludniona Ammos Kambouri Beach. Do morza nie wchodzimy bo woda zimna 🙂 Wieczorem przemierzamy Ayia Napę w poszukiwaniu fajnej knajpki. Jest całkiem spory wybór. Ayia Napa to kurort, ale dość kompaktowy i w sumie klimatyczny. Przynajmniej poza sezonem.

1 May

Nikozja i Góry Troodos

Nikozja i Góry Troodos

Na następne dwie noce przenosimy się na północno-zachodni koniec wyspy do miasteczka (wioski?) Pomos. Po śniadaniu jedziemy do Nikozji, cały czas autostradą. Tu zostawiamy auto na parkingu zaraz przy pieszym przejściu granicznym przy Ledra Palace i idziemy na stronę turecką. Najpierw cypryjska kontrola graniczna, po czym przechodzimy „green line” – strefę buforową ONZ gdzie jakby czas zatrzymał się w czasie wojny. Dalej turecka kontrola graniczna (nazywana północnocypryjską). Całe przekraczanie granicy to w zasadzie formalność. Przemierzamy miasto w poszukiwaniu kawiarni i w końcu znajdujemy jakieś miejsce. Mamy 1 maja i wszystko jest wyludnione. Pieszo nie zapuściliśmy się zbyt daleko ale miasto nam się nie podoba. Podobnie z resztą jak południowa część Nikozji. Jakieś takie bez charakteru. Wracamy do auta i jedziemy na zachód. Najpierw autostradą, później przez góry. Pierwszy przystanek to miasteczko Kakopetria. Istotnie ładne, położone na pagórkach i z bardzo wąskimi uliczkami. Widzimy wiele winnic. Miasteczko również tego dnia wyludnione. Dalsza droga już tylko przez góry. Widoki bardzo ładne ale dość chłodno: 11-12 stopni. Droga całkowicie pusta i cały czas serpentyny. Przez kilka godzin! Nigdzie nie widzieliśmy aż tylu zakrętów. Mamy wrażenie, że gdy zdarzy się odcinek bardziej prosty to i tak jest na nim kilka zakrętów 🙂 Dodatkowo za każdym rogiem kamienie które posypały się ze zbocza, więc trzeba cały czas uważać. Sumarycznie droga bardzo męcząca.

2 May
3 May